Galvaniz Kaplama Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Galvaniz Kaplama Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Metalin kullanım ömrünü uzatmak için ÇİNKO ile kaplanma işlemine galvaniz kaplama diyoruz.

2 çeşit yöntemi bulunmaktadır.

  • Sıcak daldırma galvaniz
  • Elektro galvaniz

Korozyona  (paslanmaya) uğrayan metal paslanmaya başlayacak ve depodaki suyun sağlıksız şekilde kullanımına sebep olacaktır. Metal yüzeyin korozyondan korunabilmesi için hava ile temasının kesilmesi gerekmektedir. Buda önleyici ve korozyona karsı yüksek direnci olan kaplama türü galvaniz ile mümkündür. 

Galvaniz, su depolarında metalin üzerinde nasıl etkili oluyor ve paslanmanın önüne geçebiliyor?

-Çinko adını verdiğimiz elementin galvaniz kaplamada kullanımı ile metalin hava ile teması kesiliyor ve  su depolarımızın ömrü uzuyor.

 

NİÇİN SU DEPOLARINIZDA GALVANİZ KAPLAMA TERCİH EDİLMELİDİR?

  • Satın aldığınız su depolarının yada diğer ürünlerin uzun olmasını sağlayarak, korozyon (paslanma)  ihtimalini çok ciddi oranda düşürmüş olursunuz.
  • Kesenizi düşünen bir kaplama yöntemidir. Paranızın  cebinizde kalmasini sağlar, ekonomiktir . Nasıl mı?

Kullandığınız su deposundagalvanizden dolayı korozyon (paslanma) olmayacağı için, kısa sürede kullanılan modüllerin değişimi gerçekleşmeyecektir ve sağlıklı su kullanımı yıllarca sürecektir. Bu durum kişinin ekstra masrafa girmesini engelleyecektir.

Düzenli bakımlarla da su deposunun ömrüne ömür katarsınız.

  • Güvenilir, eksiksiz ve görevini tam anlamıyla yerine getiren bir kaplamadır. Kullanılan metal zamanla korozyon olmaya başlar ve sağlıkta risk oluşturması kaçınılmazdır.
  • Maliyeti düşüktür. Ekonomiktir. İsteğe bağlı olarak depolarımızda metal seçimleri müşteriye aittir. Depolarımızda saf çelik kullanma ihtimallerimiz her zaman yüksektir. Sizler de iyi bilirsiniz ki saf çelik oldukça pahalıdır. Çok daha fazla para ödemenizi gerektirmeden galvaniz kaplama imdadınıza yetişir ve yüksek direnç, yüksek korumaya sahip metal ile depolarınızı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.
  • Kontrolü sizler tarafında yapildiginda da çok kolaydır. Çünk; üstte bulunan tabaka çinkodan olduğu icin zorlanmazsınız. Kolaylıkla problemin oluştuğu yeri anında farkedebilrsiniz.
  • Zamandan tasarruf. Kısa sürede hazırlanan bir kaplama çeşididir. Acil durumlar için popüler bir uygulamadır.
  • Parlak ve az parlak görüntüsü ile, metali yalın halinden arındırdığı için bulunduğu alanda sıklık oluşturur ve sağlıklı su kullanımı için oldukça idealdir.

 

SICAK DALDIRMA GALVANİZ NEDİR?


Demir veya çeliğin sıvı çinko ile doldurulmuş sıcak havuzlara  (460 derecede) daldırılıp cıkartılmasıyla ve depoların en iyi ve uzun ömürlü olmalarını sağlayan bir kaplama yöntemidir.  Güçlü korozyon önleyicidir. 30 yıla kadar dayanıklılık gösterir. Depo malzemelerinde sertlik oranında ciddi farklılık gösterir.

Sıcak daldırma galvaniz kaplama işleminde mikron oranına bakıldığında, 45 – 100 mikrondur, yani daha kalındır.

Müşterinin isteğine göre daha yüksek oranlı çinko tabaka ile kaplanır ve böylelikle depolarda ekstra korozyonu önleme sağlayabiliriz.

 

ELEKTRO GALVANİZ NEDİR?

Saf çinko ile yapılmaktadır.

Kaplamanın kalkması kesinlikle imkansızdır.

Depoalarda kullanılan malzemenin özelliği asla değişmez, rahatlıkla kaynak yapılabilir ama kaynak esnasında dikkatli davranmak gerekiyor.

Bu Kaplama Nasıl Yapılır ve Niçin Elektro Diyoruz?

2 adet elektrot alınır ve elektrolitle doludurulmuş bir küçük havuzun içine daldırılır. Bunlar Anot ve Katot elektronlardır. Çinkoyu Anot elektrota, Katot elektrota ise kaplanacak depo malzemesi bağlanır. Böylece yüksek akım, düşük gerilim üretici ve redresorle elektrik verilir. Anottan elektriğin ayrımı sağlanarak, Katota yani malzemenin yuzeyine yapışması sağlanır. Pasivasyon yapılarak işlem bitiminde elektro galvaniz kaplamanın kalıcı olması sağlanır ve kaplama işlemi son bulur.